Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit

Fort Bend Sports Schedule — Week of January 24, 2022

  • 0
Fort Bend Sports Schedule — Week of January 24, 2022

Fort Bend Sports Schedule — Week of January 24, 2022

The following are the Fort Bend area high school athletic programs' schedule for the week of Jan. 24: 

Monday, January 24 

Baseball 

Scrimmage 

Fort Bend Christian vs. West Houston Thunder, 4:30 p.m. 

Golf 

Fulshear boys at Clements Tournament, Quail Valley GC, 8 a.m. 

Fulshear girls at Pearland Tournament, Golfcrest CC, 8 a.m.

Kempner boys at Clements Tournament, Quail Valley GC, 8 a.m.

Marshall boys at Clements Tournament, Quail Valley GC, 8 a.m. 

Terry at Clements Tournament, Quail Valley GC, 8 a.m. 

East Bernard boys at Sweeny Tournament, Wilderness GC, 8:30 a.m. 

Soccer - boys 

TAPPS Division 2 District 5

Fort Bend Christian vs. The Woodlands Christian, 7 p.m. 

Soccer - girls 

TAPPS Division 2 District 5

Fort Bend Christian vs. The Woodlands Christian, 4:30 p.m. 

Non-district 

Needville vs. Giddings, 5 p.m.


Tuesday, January 25 

Basketball - boys

District 20-6A 

Austin at Travis, 7 p.m. 

Bush at Dulles, 7 p.m.

Clements at Ridge Point, 7 p.m. 

George Ranch at Elkins, 7:30 p.m. 

District 24-5A 

Fulshear vs. Willowridge, 7 p.m. 

Kempner at Marshall, 7 p.m. 

Lamar Consolidated vs. Angleton, 7 p.m. 

Terry vs. Hightower, 7 p.m. 

District 25-4A 

Needville vs. Brazosport, 6:30 p.m.

Stafford at Sweeny, 7:30 p.m.  

District 24-3A 

Brazos at East Bernard, 7:30 p.m. 

TAPPS 5A District 5 

Fort Bend Christian vs. British School, 7:30 p.m. 

Basketball - girls 

District 20-6A 

Austin vs. Travis, 5:30 p.m. 

Bush vs. Dulles, 7 p.m. 

Clements at Ridge Point, 5:30 p.m. 

George Ranch vs. Elkins, 5:30 p.m. 

District 24-5A 

Fulshear at Willowridge, 7 p.m. 

Kempner vs. Marshall, 5:30 p.m. 

Lamar Consolidated at Angleton, 7 p.m.

Terry at Hightower, 7 p.m. 

District 25-4A 

Needville at Brazosport, 6:30 p.m. 

Stafford vs. Sweeny, 5 p.m. 

District 24-3A 

Brazos at East Bernard, 6:15 p.m. 

Soccer - boys 

District 20-6A 

Austin vs. Ridge Point, 7:30 p.m. 

Bush vs. Elkins, 7:30 p.m. 

Clements vs. Dulles, 7:30 p.m. 

George Ranch vs. Travis, 7:30 p.m. 

District 24-5A 

Foster vs. Kempner, 7:15 p.m. 

Lamar Consolidated vs. Hightower, 7:30 p.m. 

Terry vs. Foster, 7:15 p.m. 

Willowridge at Angleton, 7:15 p.m. 

Soccer - girls 

District 20-6A 

Austin at Ridge Point, 7:15 p.m. 

Bush at Elkins, 7:15 p.m. 

Clements at Dulles, 7:15 p.m. 

George Ranch at Travis, 7:15 p.m. 

District 24-5A 

Fulshear at Kempner, 7:15 p.m. 

Lamar Consolidated at Hightower, 7 p.m. 

Terry at Foster, 7:30 p.m. 

Willowridge vs. Angleton, 7 p.m. 

Non-district 

Stafford vs. Palacios, 7 p.m.


Wednesday, January 26

Golf 

East Bernard girls at Wilderness GC, 8:30 a.m. 

Wrestling 

George Ranch Senior Night Meet, 5 p.m. 

Lamar Consolidated at Clear Springs Meet, 4 p.m.


Thursday, January 27

Baseball 

Scrimmage

Fort Bend Christian vs. HCYA, 4:30 p.m. 

Soccer - boys 

TAPPS Division 2 District 5

Fort Bend Christian at Lutheran South, 7 p.m. 

Soccer - girls 

TAPPS Division 2 District 5

Fort Bend Christian at Lutheran South, 4:30 p.m. 

Swimming and diving 

District 20-6A diving championship, LCISD Natatorium, 2 p.m. 

District 24-5A diving championship, LCISD Natatorium, 2 p.m. 

Track and field 

George Ranch at Cy-Springs Meet, 4 p.m. 

Wrestling 

Foster at Katy Jordan, 7 p.m. 

Terry at Klein Collins, 5 p.m.


Friday, January 28 

Basketball - boys 

District 20-6A 

Austin vs. Ridge Point, 7 p.m. 

Bush vs. Elkins, 7 p.m. 

Clements vs. Dulles, 7 p.m. 

George Ranch vs. Travis, 7:30 p.m. 

District 24-5A 

Foster at Kempner, 7 p.m. 

Fulshear at Angleton, 7 p.m. 

Hightower vs. Marshall, 7 p.m. 

Terry at Willowridge, 7 p.m. 

District 25-4A 

Stafford vs. Bay City, 6:30 p.m. 

District 24-3A 

Brazos vs. Danbury, 7:30 p.m. 

East Bernard at Van Vleck, 7:30 p.m. 

TAPPS 5A District 5

Fort Bend Christian vs. Cristo Rey, 7:30 p.m. 

Basketball - girls

District 20-6A 

Austin at Ridge Point, 5:30 p.m. 

Bush at Elkins, 7 p.m. 

Clements at Dulles, 6 p.m. 

George Ranch at Travis, 7:30 p.m. 

District 24-5A 

Fulshear vs. Angleton, 7 p.m. 

Foster vs. Kempner, 7 p.m.

Hightower at Marshall, 7 p.m.  

Terry vs. Willowridge, 6 p.m.  

District 25-4A

Stafford at Bay City, 6:15 p.m. 

District 24-3A 

Brazos vs. Danbury, 6:15 p.m. 

East Bernard at Van Vleck, 6:15 p.m. 

TAPPS 5A District 5

Fort Bend Christian vs. Cristo Rey, 5:30 p.m. 

Non-district

Needville at Sealy, 7:15 p.m. 

Golf 

Clements at The Woodlands Tournament, 8 a.m. 

Soccer - boys 

District 20-6A 

Bush at Travis, 7:30 p.m. 

Clements at Elkins, 7:30 p.m. 

Dulles vs. Ridge Point, 7;15 p.m. 

George Ranch at Austin, 7:30 p.m. 

District 24-5A 

Foster vs. Marshall, 7:30 p.m. 

Fulshear at Hightower, 7:15 p.m. 

Lamar Consolidated at Willowridge, 7:30 p.m. 

Terry at Kempner, 7:15 p.m. 

Soccer - girls 

District 20-6A 

Bush vs. Travis, 7:30 p.m. 

Clements vs. Elkins, 7:15 p.m. 

Dulles at Ridge Point, 7:30 p.m. 

George Ranch vs. Austin, 7:15 p.m. 

District 24-5A 

Foster vs. Marshall, 4:30 p.m.

Fulshear vs. Hightower, 7:15 p.m.  

Lamar Consolidated vs. Willowridge, 7 p.m. 

Terry vs. Kempner, 7:15 p.m. 

Swimming and diving 

District 20-6A swimming championship, LCISD Natatorium, 2 p.m. 

Tennis 

Foster at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m. 

Lamar Consolidated at Brazosport Tournament, 8 a.m. 

Ridge Point at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m.  

Terry at Brazosport Tournament, 8 a.m. 

Travis at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m.  

Needville at Brazosport Tournament, 8 a.m. 

East Bernard at Brazosport Tournament, 8 a.m.

Wrestling 

George Ranch at Morton Ranch Quad-meet, 5 p.m.  


 Saturday, January 29

Basketball - boys 

TAPPS 5A District 5

Fort Bend Christian at Houston Christian, 7:30 p.m. 

Golf 

Clements at The Woodlands Tournament, 8 a.m. 

Softball 

Scrimmage 

Elkins at Manvel/Clear Brook, 11:30 a.m.

Foster vs. Brazoswood, 10 a.m. 

Fulshear vs. Fort Bend Christian, 10 a.m. 

Hightower vs. Nimitz, noon 

Lamar Consolidated at Dekaney, noon

Ridge Point vs. Dobie/Victoria West, TBA 

Terry vs. Austin, 11:30 a.m. 

Travis vs. Seven Lakes, 11:30 a.m.

Willowridge at Alief Elisk/Cleveland, noon  

Brazos vs. Burton, 10 a.m. 

Swimming and diving 

District 24-5A swimming championship, LCISD Natatorium, 2 p.m. 

Tennis 

Foster at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m.

Ridge Point at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m.  

Travis at Kim Enocksen Invitational, Humble HS, 7 a.m.  

Track and field 

Lamar Consolidated at Varsity meet, Butler Stadium, TBA 

Wrestling 

Foster at Spartan Classic, Seven Lakes HS, 8 a.m. 

Lamar Consolidated at Sam Houston Tournament, 10 a.m. 

Terry at Last Chance Invite, Cy-Ridge HS, 8 a.m. 

Follow Fort Bend Herald sports editor Ryan Dunsmore on Twitter at @duns_more for game updates. Follow the Herald sports department on Twitter at @fbheraldsports, Facebook and Instagram at Fort Bend Herald Sports. 

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

Thank you for reading!

Please log in, or sign up for a new account and purchase a subscription to read or post comments.